niedziela, 20 grudnia 2015

Krakowskie Szopki - małe dzieła sztukiKraków szopki, Wystawa szopek krakowskich


 Już w XIII wieku szopki bożonarodzeniowe stały się symbolem świąt. W ciągu wieków zmieniała się  forma szopek, zmieniał się też stosunek wiernych i artystów do nich. W wielu regionach świata proste szopki przemieniły się z czasem w dzieła sztuki o wyjątkowym charakterze. Tak jest m.in. w Krakowie, w którym od wielu lat organizowane są konkursy na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową.   

Szopki Krakowskie i ich specyfika


Szopki Krakowskie mają swą specyfikę. Ich odrębny charakter zaczęto dostrzegać w połowie XIX stulecia, od tego też czasu owa odrębność jest świadomie podtrzymywana. Co dla twórców krakowskich szopek jest najważniejsze? 


Kraków szopki, Wystawa Szopek Krakowskich


Szopki Krakowskie to nie tylko scenka związana z Bożym Narodzeniem. To dzieła sztuki, które inspirowane są wspaniałą architekturą Krakowa. W tym mieście nie brak przecież pięknych świątyń, które z powodzeniem mogą stać się inspiracją dla szopkarzy. Warto też pamiętać, że autorami pierwszych szopek krakowskich byli miejscowi murarze oraz pracownicy budowlani – ludzie, którzy lubili swój zawód, a jednocześnie w okresie jesienno-zimowym nie mieli zbyt wielu zajęć na głowie. Wielu z nich w wolnym czasie zajmowało się zatem tworzeniem mniejszych dekoracji i tak ciekawych dzieł sztuki, jakimi stały się z czasem krakowskie szopki.  

Kraków szopki, wystawa szopek krakowskich


Na jakich budowlach wzorowano się w trakcie tworzenia szopek? Najczęściej szopki wzorowane były na krakowskich budowlach sakralnych, przy czym szczególnym sentymentem obdarzano Kościół Mariacki. Szopkarze cenili jednak i te obiekty, które reprezentowały architekturę świecką. Sukiennice, Wawel i Barbakan – oto kolejni bohaterowie krakowskich szopek, które do dziś są jedną z najważniejszych atrakcji przedświątecznego Krakowa. 

Kraków szopki, wystawa szopek krakowskichKonkurs i Pokonkursowa Wystawa Szopek Krakowskich


Konkursy na najpiękniejszą szopkę od ponad 70 lat są ważnym elementem krakowskiej tradycji. Zasady są proste. Co roku, w pierwszy grudniowy czwartek, twórcy szopek gromadzą się na krakowskim Rynku Głównym, ustawiając swe prace przy pomniku Adama Mickiewicza. Nie są sami. Ich poczynania oraz wystawiane prace są bacznie obserwowane i przez jurorów, i przez publikę – mieszkańców Krakowa oraz turystów, dla których możliwość ujrzenia słynnych szopek jest nie lada gratką. Konkurs ten wiąże się z wieloma dodatkowymi uroczystościami, przy czym bardzo ważnym elementem imprezy jest korowód szopkarzy oraz dokonywane przez nich prezentacje prac. 

Kraków szopki, wystawa szopek krakowskich


Prace, które biorą udział w konkursie, są przenoszone do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, do Pałacu Krzysztofory. Tu turyści mogą jeszcze przez kilka tygodni cieszyć się widokiem krakowskich szopek. Pokonkursowa Wystawa Szopek Krakowskich w tym roku trwa od 07.12.2015 do 28.02.2016. W tym czasie można oglądać szopki, które brały udział w 73. Konkursie Szopek Krakowskich. Lokalizacja:
Województwo małopolskie
Kraków, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz